Notice: Undefined index: og_type in /nfsmnt/hosting1_2/7/d/7d08bf4d-a246-4bb6-b35b-295ce9a1bcf9/osmoza.sk/web/cache/smarty/compile/7d/b5/b8/7db5b8968878722d4b9c620c54286d81a0c38a02.file.psograph.tpl.php on line 39

Notice: Trying to get property of non-object in /nfsmnt/hosting1_2/7/d/7d08bf4d-a246-4bb6-b35b-295ce9a1bcf9/osmoza.sk/web/cache/smarty/compile/7d/b5/b8/7db5b8968878722d4b9c620c54286d81a0c38a02.file.psograph.tpl.php on line 39
Voda a tehotenstvo

Voda a tehotenstvo

Udržiavať telo hydratované je vždy dobrý nápad, ale občas zmeny prebiehajúce v ľudskom tele volajú po väčšom množstve vody. Inak to nie je ani v čase tehotenstva. Voda môže zmierniť veľa nepríjemných vedľajších príznakov tehotenstva, pomôcť pri príprave tela na fyziologické zmeny a všeobecne udržovať budúcu mamičku i bábätko v dobrom zdraví.

Voda hrá počas tehotenstva významnú rolu. Tekutiny pôsobia ako prenosný systém tela, dopravujú výživu prostredníctvom krvi k bábätku. Tiež preplachovanie vylučovacieho systému a riedenie moču pomáha predchádzať infekciám močového mechúra, ktoré sú v tehotenstve pomerne častým javom.

Ale za najdôležitejší dôvod pre pitie vody možno považovať jednoducho udržiavanie hladiny hydratácie tela. Dehydratácia v tehotenstve môže mať naozaj vážne následky. Hormóny spôsobujú, že ženský organizmus počas tehotenstva nakladá s vodou inak – telo tehotnej ženy zadržuje vodu a zvýšený príjem tekutín pomáha proti tomu bojovať. Veľa tekutiny potrebuje samotný plod. Plodová voda spotrebuje na svoju obnovu približne pohár vody každú hodinu. Dopĺňanie tekutín zaručí, že nenarodené dieťatko je v maternici dobre chránené.

Za deväť mesiacov tehotenstva sa množstvo krvi v tele skoro zdvojnásobí. Hustejšia krv môže spôsobovať vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne problémy – kolísanie tlaku krvi. Preto treba veľa piť, aby sa krv stíhala riediť.

Dehydratácia môže mať za následok kontrakcie. Nedostatočný príjem tekutín v poslednom trimestri môže spôsobiť predčasný pôrod so všetkými nebezpečnými následkami pre dieťa. Niektoré prípady predčasného pôrodu sa podarilo zastaviť jednoduchým podaním dostatočného množstva tekutín matke.

Tehotná žena by určite mala vypiť minimálne osem - deväť dvojdecových pohárov vody denne. Dosť tekutín v tehotenstve znamená krajšiu pleť, menej akné, zbavenie sa prebytočného sodíku, menšie nebezpečenstvo predčasného pôrodu alebo potratu a menej problémov s trávením. Pitie vody môže byť dokonca prevenciou – či tomu veríte alebo nie, ranných nevoľností, lekári doporučujú piť veľa tekutín medzi jedlami.

Prínosy pitia vody pre zdravie matky a dieťaťa sú evidentné. Lekári žiadajú budúce matky, aby sa vyhýbali diuretikám ako je kofeín a alkohol, voda je teda najlepšou alternatívou príjmu tekutín. V tehotenstve sa tiež doporučuje mierne cvičenie – je mimoriadne dôležité v tomto prípade stratu vody potením dopĺňať.

Teraz, keď už vieme, aké dôležité je piť v tehotenstve dostatok tekutín, pozrime sa na škodlivé efekty niektorých látok, ktoré sa môžu nachádzať v našich vodných zdrojoch. Podľa niektorých údajov chlór vo vode z kohútika môže byť príčinou potratov a iných problémov v tehotenstve. Dusičnany môžu spôsobiť syndróm modrých detí a olovo môže spôsobiť spomalenie duševného vývoja. Voda je rozhodujúcim prvkom nielen pre matku, ale aj pre nového človiečika – a je životne dôležité uistiť sa, že voda, ktorú budúca mamička pije, je bezpečná!

Teda v tehotenstve treba piť viac vody, ale nie hocijakej vody – najlepšia je voda pitná a čistá a nielen na oko. Niektoré škodliviny voľným okom neodhalíte, ale môžu mať nepríjemné následky pre zdravie matky i dieťatka.

05.01.2014 BLOG 0 2680

Zanechajte nám Váš názor

Kategórie článkov

Najnovšie názory

Žiadne názory

Archív článkov

Porovnať
Pokračovať v nákupe Porovnať

bol úspešne pridaný do tvojho zoznamu želaní.

Pokračovať v nákupe Zoznam želaní